Badanie techniczne samochodu – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Spis treści:

Jak często trzeba wykonywać badanie techniczne?

Jeżeli jesteś właścicielem prywatnego samochodu, obowiązują Cię przepisy, które określają, że przegląd techniczny konieczny jest co roku. Wyjątkiem od tej reguły są samochody nowe, dopiero co wyprodukowane, które najczęściej posiadają ten termin wydłużony na pierwsze parę lat.

Pojazdy z instalacją LPG powinny być poddawane przeglądowi technicznemu co roku, niezależnie od wieku pojazdu i rodzaju instalacji LPG.

Oczywiście przyjmuje się, że przegląd techniczny powinien być wykonywany częściej niż raz do roku, aby sprawować należytą kontrolę nad tym, co dzieje się w naszym pojeździe. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, kiedy wybieramy się naszym samochodem w dłuższą trasę i chcielibyśmy zyskać pewność, że wszelkie najważniejsze układy i części działają prawidłowo.

Dodatkowo musimy brać pod uwagę, że organy takie jak policja mogą skierować pojazd na dodatkowy, obowiązkowy przegląd techniczny, jeżeli istnieją ku temu wyraźne podejrzenia.

Gdzie można przeprowadzić badanie techniczne?

Badania techniczne wszelkiego rodzaju pojazdów przeprowadza się na specjalnie do tego przystosowanych Stacjach Kontroli Pojazdów, które posiadają specjalne uprawnienia do przeprowadzania badań technicznych. Występują dwa rodzaje stacji: podstawowe i okręgowe. Podstawowe umożliwiają przeprowadzenie przeglądu dla pojazdu, który wazy do 3,5 tony, natomiast okręgowe umożliwiają sprawdzenie innych pojazdów, w tym powypadkowych, rejestrowanych pierwszy raz itd.

Badanie techniczne pojazdu możemy wykonać na każdej Stacji Kontroli Pojazdów w kraju, gdyż nie obowiązuje przypisywanie ich do danej stacji z powodu położenia.

Przegląd techniczny samochodu – co jest sprawdzane?

Przegląd techniczny samochodu trwa około 15-25 minut. Osoba, która jest uprawniona do przeprowadzenia przeglądu zaczyna swoją prace od sprawdzenia oświetlenia. Sprawdzane jest prawidłowe ustawienie żarówek, ich sprawność, prawidłowy kąt padania itd. Jeżeli klosz jest pęknięty, zamglony lub odstaje od normy, pojazd nie może uzyskać przeglądu. Niesprawne żarówki wymieniane są na miejscu.

W dalszym kroku sprawdzane są opony. Nie mogą one zawierać widocznych cech świadczących o dużym zużyciu opon. Jeżeli bieżnik będzie posiadał wgłębienia płytsze niż 1,6 mm nasze auto zostanie odesłane na wymianę ogumienia i nie uzyska przeglądu technicznego.

Kolejnym krokiem w przeglądzie technicznym pojazdu jest sprawdzenie stanu technicznego układu hamulcowego. Wyniki są mierzone i analizowane za pomocą komputera, dzięki czemu możemy spodziewać się dokładnych danych. Aby nasz układ hamulcowy przeszedł przegląd, skuteczność hamulca roboczego musi wynosić więcej niż 50%, natomiast postojowego 25%.

Weryfikacja hamulców następuje na stanowisku rolkowym. Wyniki podawane przez komputer pozwalają podać faktyczny stan układu. Aby przejść tę próbę, wskaźnik skuteczności hamulca roboczego musi przekroczyć 50%, a postojowego 25 procent. Co ważne, różnica siły hamowania na kołach jednej osi nie może być większa niż 30%. Większa wartość spowoduje utratę kontroli nad samochodem podczas gwałtownego wytracania prędkości, co niesie zagrożenie także dla innych uczestników ruchu.

Jakie dokumenty są potrzebne na badaniu technicznym?

Aby nasz pojazd mógł zostać skierowany do przeglądu musimy mieć przy sobie takie dokumenty jak:

Ile kosztuje coroczny przegląd samochodu?

Jeżeli czeka Cię przegląd techniczny pojazdu powinieneś się przygotować na wydatek. W przypadku różnych pojazdów może on wynieść:

Brak badań technicznych a konsekwencje

Brak ważnego przeglądu technicznego pojazdu może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości 500 zł i zabraniem dowodu rejestracyjnego. Jeżeli chcemy odzyskać dowód rejestracyjny, musimy poddać pojazd przeglądowi technicznemu w czasie 7 dni. Warto mieć na uwadze, że pojazd, którego dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany, może zostać odholowany na koszt właściciela.

Badanie techniczne a przegląd samochodu – czy to to samo?

Tak. Mimo różnego nazewnictwa oba te terminy określają to samo badanie sprawności pojazdu na stacji kontroli dostosowanej do tego.

Przegląd auta z gazem jakie dokumenty są wymagane?

Przegląd pojazdu z instalacją gazową jest dodatkowo płatny, w zależności od tego, w jakim pojeździe jest ona zainstalowana. Musimy mieć również dokumenty, które potwierdza homologację butli gazowej.

Ile kosztuje pierwszy przegląd motocykla?

Przegląd motocykla niezależnie od tego, czy jest to pierwszy, czy kolejny, kosztuje 63 zł. Na opłatę tę wlicza się opłata za przegląd motocykla, która wynosi 62 zł oraz opłata w wysokości 1 zł na rzecz CEPiK.

Przegląd motocykla – co sprawdzają?

Podczas przeglądu motocykla sprawdzane są różne aspekty jego sprawności technicznej. Kolejno wykonuje się kroki, które mają na celu sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania:

Nieszczelny układ wydechowy
Nieszczelny układ wydechowy – objawy

Wiesz, co jest równie niebezpieczne, jak nieszczelny układ wydechowy? Brak świadomości o jego istocie. To właśnie ta niepozorna część pojazdu, Czytaj więcej

zabezpieczenie auta na lawecie
Jak zabezpieczyć samochód na lawecie?

Ochrona samochodu na lawecie stanowi kluczowy element dbałości o jego bezpieczeństwo w trakcie transportu. Zabezpiecza to pojazd przed różnymi zagrożeniami, Czytaj więcej

Uszkodzony kolektor ssący — objawy awarii

Uszkodzony kolektor ssący to kwestia, która może rzutować znacząco na sprawność i wydajność silnika. Gdy układ dolotowy staje się podatny Czytaj więcej

Jak serwisować klimatyzację samochodową?

Zbliża się gorący sezon, a efektywna klimatyzacja w samochodzie staje się kluczowym elementem komfortu podróżowania. Warto jednak pamiętać, że regularne Czytaj więcej

zbliżenie na przednią część samochodu i koło
Czym grozi źle ustawiona geometria kół?

Źle ustawiona geometria kół samochodu to problem, który często pozostaje niedoceniany przez wielu kierowców. Z pozoru może wydawać się to Czytaj więcej

Felgi na zimę – stalowe czy aluminiowe
Felgi na zimę – stalowe czy aluminiowe?

Zima to trudny czas dla wszystkich kierowców, nie tylko ze względu na panujące niekorzystne warunki atmosferyczne. Mieszanina śniegu, błota, piasku, Czytaj więcej

mężczyzna wykonujący przegląd pierwszego samochodu
Kiedy wykonać pierwszy przegląd nowego samochodu?

Kupno nowego samochodu to ekscytujący moment, ale równie ważne jest zadbanie o jego stan techniczny od samego początku. W związku Czytaj więcej

alufelgi
Jak dobrać alufelgi do samochodu?

Szukając idealnego kompromisu między stylem a funkcjonalnością dla twojego samochodu, musisz wiedzieć, jak dobrać alufelgi. To kluczowe zadanie, ponieważ odpowiednia Czytaj więcej

Awaria elektryki w samochodzie
Awaria elektryki w samochodzie — co zrobić?

Wraz ze wzrostem technologii układy elektryczne w samochodach są coraz bardziej skomplikowane. Pamiętacie stare Łady, które ograniczone były do minimum Czytaj więcej

Dynamiczna czy statyczna wymiana oleju
Dynamiczna czy statyczna wymiana oleju?

Wymiana oleju w skrzyni biegów jest niezwykle istotnym elementem konserwacji pojazdu. W przypadku automatycznej skrzyni biegów istnieją dwie główne metody Czytaj więcej

Jak często odgrzybiać klimatyzację w aucie?
Jak często odgrzybiać klimatyzację w aucie?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, tak samo, jak należy raz na jakiś czasy umyć samochód, tak Czytaj więcej

Jak sprawdzić, czy rozrząd jest do wymiany?
Jak sprawdzić, czy rozrząd jest do wymiany?

Chcesz dowiedzieć się, czym jest rozrząd, kiedy się go wymienia i przede wszystkim jak sprawdzić, czy rozrząd jest do wymiany? Przeczytać Czytaj więcej

logo auto-serwisu omt

OMT

W branży motoryzacyjnej działamy od 2007 roku, a dzięki wieloletniemu stażowi zdobyliśmy ogromne doświadczenie, którym chcemy się dzielić na naszym blogu!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się więcej.