Jak właściwie przechowywać opony?
Prawidłowa pielęgnacja opon jest niezwykle ważna, gdyż to one stanowią jeden z podstawowych elementów bezpiecznej jazdy. Należy dbać zarówno o opony zimowe oraz opony letnie, gdyż służą one przez wiele sezonów. Aby jak najdłużej cieszyć się wysoką jakością opon, warto wiedzieć, jak właściwie przechowywać opony, a składa się na to kilka ważnych czynników. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim miejsce przechowywania, a także specjalne przygotowanie opon, które przed następną wymianą zaskoczą kierowców swoim świetnym stanem. Przygotowaliśmy także warunki, jakie należy uwzględnić przy magazynowaniu opon z felgami, jak i bez felg. Serdecznie zachęcamy do dalszego czytania artykułu.
Spis treści:
Jak przygotować opony do przechowywania?
Jedną z najważniejszych zasad przed składowaniem opon jest ich prawidłowe przygotowanie. Dotyczy to dokładnego oczyszczenia opon z wszelkich zanieczyszczeń, a także ich odświeżenia. To szczególnie ważne, zwłaszcza że w czasie sezonu letniego, jak i zimowego, poruszamy się po różnych powierzchniach. Choćby zimą, kiedy opony naszego auta pokonują trasy posypane solą, lub innymi substancjami wpływającymi na niekorzyść ogumienia. W sezonie letnim wpływ na pogarszający się stan opon, mogą mieć kamieniste lub pokryte innymi elementami drogi. Brak odpowiedniego oczyszczenia opon przed przechowywaniem może wiązać się z negatywnymi skutkami oraz z utratą dotychczasowego wyglądu gumy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kroki, jakie należy podjąć, by przygotować opony do przechowywania.
- Dokładne oczyszczenie za pomocą specjalnego szamponu samochodowego lub innego, przeznaczonego do tego preparatu. Do konserwacji najlepiej użyć letniej wody i szczotki, która pomoże oczyścić ogumienie z bardziej niedostępnych miejsc.
- Sprawdzenie stanu gumy i ewentualnych uszkodzeń, które z pewnością łatwiej dostrzec, gdy opony są oczyszczone.
- Zabezpieczenie ogumienia specjalnymi kosmetykami, które ochronią opony przed czynnikami zewnętrznymi, atmosferycznymi. Pozwoli to przedłużyć ich żywotność. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu sposobu, w jaki należy nakładać dany preparat. W każdym przypadku ogumienie powinno być dokładnie osuszone.
- Spakowanie opon w pokrowce, które są do tego przeznaczone lub worki. Jednak równie ważne jest, by ogumienie było suche, gdyż w innym wypadku, osadzona woda na workach może źle wpłynąć na stan opon.
Jak przygotować felgi aluminiowe do przechowywania?
Felgi aluminiowe, czyli kompletne koła samochodowe, o które należy zadbać ze szczególną ostrożnością. Są one znacznie droższe i bardziej wartościowe od zwykłego ogumienia, a więc wymagają odpowiedniego przygotowania. Ten model felg wymaga precyzyjnego czyszczenia, gdyż w mniej dostępnych miejscach gromadzi się brud, różne zanieczyszczenia oraz płyn hamulcowy. Jeżeli nie dbamy o aluminiowe felgi regularnie, możliwe jest, że brud będzie trudny do usunięcia. Proces przygotowania jest podobny do konserwacji zwykłego ogumienia, jednak dokładniejszy i wymaga użycia dodatkowych kosmetyków samochodowych. Poniżej przedstawiamy instrukcję przygotowania felg do ich magazynowania w danym sezonie.
- Oczyszczenie felg aluminiowych z zabrudzeń za pomocą specjalnych kosmetyków, które skutecznie usuną brud, a jednocześnie nie uszkodzą powierzchni. Wymagane jest rozprowadzenie preparatu po całej powierzchni oraz po zakamarkach, a następnie spłukanie. Czynność można powtórzyć, jeżeli jest to wymagane. Cięższe zabrudzenia można wyczyścić za pomocą pasty czy bezpiecznych środków do usuwania asfaltu.
- Konserwacja felg polega na użyciu preparatu, który zapobiega przywieraniu zanieczyszczeń. To niezwykle ważne, zwłaszcza kiedy przechowujemy zimowe bądź letnie opony w miejscu narażonym na kurz czy inne nieczystości. Są to zazwyczaj kosmetyki nabłyszczające lub wosk.
- Najlepszym produktem do przechowywania felg aluminiowych będzie specjalny pokrowiec, który wyposażony jest w specjalną rączkę, co jest dodatkowym atutem, gdyż ułatwia przenoszenie felg.
Jakie są właściwe warunki do przechowywania opon?
Przechowywanie opon z felgami wymaga także odpowiednich warunków, niezależnie od tego, czy magazynujemy opony zimowe, czy letnie. Warto zadbać o odpowiednią temperaturę i wiele innych czynników, gdyż samochodowe elementy przez dłuższy czas będą znajdować się w danym pomieszczeniu. Do właściwych warunków przechowywania każdego modelu opon należą:
- Umiarkowana temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20-25 stopni Celsjusza. Jeżeli w przestrzeni znajduje się źródło ciepła, ważne jest, by opony nie znajdowały się zbyt blisko.
- Opony nie powinny być wystawione na działanie światła słonecznego, gdyż ma to niekorzystny wpływ na stan ogumienia, a także na zbytni mróz, który sięga powyżej -5 stopni Celsjusza.
- Opony powinny być przechowywane jak najdalej od wszelkiego rodzaju chemicznych substancji, rozpuszczalników, paliwa i innych płynów, między innymi żrących i niebezpiecznych.
- Pod uwagę należy wziąć także ciśnienie opon, a więc zadbać by parametry wynosiły tyle samo, co podczas korzystania z opon.
Przechowywanie opon bez felg
Opony bez felg wymagają specjalnego przechowywania i czynności, które nie są wymagane przy magazynowaniu innych modeli opon. Ten rodzaj ogumienia należy ustawiać pionowo i minimum raz w miesiącu zmieniać położenie opon i zmianę o 90 stopni. Przydatnym produktem, który pomaga przechowywać opony bez felg, może być specjalny stojak, który można powiesić w dowolnym miejscu. To duże udogodnienie, zwłaszcza dla osób, które skarżą się na mały metraż pomieszczenia, w którym chcemy postawić opony. Natomiast, warto wiedzieć, by pod żadnym pozorem nie wieszać opon bez felg na hakach, które wyraźnie wpłyną na deformację i sprawią, że opony nie będą nadawać się do użytku.
Przechowywanie opon – elementy
W zależności od rodzaju opon, jakie chcesz przechowywać, istnieją elementy, które sprawią, że zaoszczędzisz sporo powierzchni w pomieszczeniu, a także wpłyniesz na dobry stan ogumienia. Pamiętaj jednak, że w przypadku wszystkich opon ciśnienie powinno wynosić tyle samo, ile podczas użytkowania, a także nie należy wieszać samego ogumienia na hakach, o czym wspomnieliśmy w powyższym akapicie. Sprawdź elementy, które znacznie pomogą Ci przechowywać opony.
- Stojak, a więc specjalna podpórka, na której należy pionowo ustawić opony. Taka pozycja pozwala uniknąć zanieczyszczeń. Co więcej, stojak będzie ułatwieniem, jeżeli przechowujemy opony bez felg i ułatwi regularne obracanie. Na konstrukcji stojaka można także układać poziomo komplety opon.
- Haki do wieszania przydadzą się, kiedy chcemy zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Powinien sprawdzić się w wieszaniu felg, natomiast nie wolno używać go w przypadku przechowywania samego ogumienia, gdyż może skutkować odkształceniem się gumy.
- Przechowywanie na balkonie, czyli miejsce, na które decyduje się wielu kierowców, by układać opony w specjalnych pokrowcach lub workach. Niestety, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym nie będzie dobrym pomysłem, gdyż ogumienie może stracić swoje właściwości. Zbyt niska temperatura lub bezpośrednie wystawienie opon na działanie promieni słonecznych działa na niekorzyść. Jeżeli brakuje nam miejsca w domu na magazynowanie sezonowych opon, zdecydowanie lepiej skorzystać ze specjalnych wypożyczalni, które umożliwiają oddanie ogumienia na dany okres.
Jak właściwie przechowywać opony? – podsumowanie
Właściwe przechowywanie opon jest bardzo ważne, gdyż od tego zależy ich stan, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Po sezonowe składowanie opon powinno uwzględniać właściwe warunki, które ochronią ogumienie przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi oraz zewnętrznymi. Istotne jest, by opony nie były wystawione na mróz, ani na słońce, a także nie znajdowały się w pobliżu szkodliwych substancji chemicznych. Przed samym zapakowaniu opon do pokrowców i worków należy się upewnić, że są one prawidłowo oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń oraz brudu. Pozwoli to sprawdzić, czy nie ma dodatkowych uszkodzeń. Równie ważnym elementem jest dokładne osuszenie, by nie powodowało zbierających się kropel w worku czy pokrowcu, które mogą niekorzystnie wpłynąć na stan gumy. Pamiętając o wymienionych w artykule aspektach, a także o odpowiednim ciśnieniu w oponach (które powinno wynosić tyle, ile podczas użytkowania) możesz mieć pewność, że gdy przyjdzie sezon na wymianę, opony będą w nienaruszonym stanie!
W branży motoryzacyjnej działamy od 2007 roku, a dzięki wieloletniemu stażowi zdobyliśmy ogromne doświadczenie, którym chcemy się dzielić na naszym blogu!