Opony motocyklowe – budowa, oznaczenia i rozmiary

Opony do motocykla do zakup, który jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chcesz zakupić najlepszy produkt z możliwych. Tak samo jak w przypadku innych części, ważne jest, aby wybrać rodzaj opon, dostosowany do jednośladu – na odpowiednim ogumieniu oraz dostosowany do wagi pojazdu. Jeśli chcesz poznać podstawową wiedzę na temat opon motocyklowych, przeczyta ten artykuł.  

Spis treści:

 Jak czytać oznaczenia opon motocyklowych?

Opony motocyklowe posiadają swoje oznaczenia. Pierwszym z nich jest DOT. Dzięki niemu można odczytać rok produkcji danej opony. Data podawana jest zazwyczaj w formie czterocyfrowego kodu, który przedstawia tydzień (pierwsze dwie cyfry) i rok produkcji (pierwsze dwie ostatnie). Poza tym DOT to także skrót od Departament of Transportation (Departament Transportu). W czasie produkcji opon motocyklowych bardzo ważne jest spełnienie norm bezpieczeństwa, aby gotowy produkt mógł zostać wypuszczony do sprzedaży. Zapis DOT na oponie świadczy więc o tym, że spełnia ona bezpieczeństwa Departamentu Transportu.

Ponadto na oponie znajdują się również dane techniczne. Wśród nich można wyróżnić:

Na oponie można także znaleźć informacje, które dotyczą kierunku obrotu opony w zależności od miejsca montażu (przód-tył). Na każdy, ogumieniu motocyklowym widnieją także informacje: nazwa marki, nazwa linii oraz logo.

 Jakie są rozmiary opon motocyklowych?

Każdy motocykl powinien być zaopatrzony w opony o rozmiarze, które poleca producent. Nieodpowiednie dobrane opony, które nie spełniają swojego zadania, mogą być zagrożeniem dla kierującego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego nie należy szukać tańszych zamienników opon, które oficjalnie są zalecane przez producenta. Przede wszystkim dlatego, że ogumienie znacząco wpływa na osiągi danego pojazdu.

Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowych opon motocyklowych, lepiej sprawdź dokładne zalecenia producenta w zakresie ich doboru. Obecnie wybór opon jest naprawdę ogromny, więc najlepsze opony będą takie, jak podano w instrukcji. Mimo że szersza guma z tyłu wygląda o wiele lepiej, trzeba dobierać taki rozmiar, pod jaki został stworzony motocykl.

Dlaczego warto stawiać na rozmiar, który proponuje producent? Po pierwsze po zmianie rozmiaru na ten niewłaściwy, opona może obcierać się o łańcuch lub wahacz. Źle dobrana opona może także zmienić swój kształt. Szerokość opony to jednak nie wszystko, liczy się także jej kształt oraz profil, którego zmiana może wpływać na działanie ABSu lub kontrolę trakcji. Dlatego, jeśli nie masz konkretnego powodu, lepiej pozostań przy fabrycznych zaleceniach producenta.

Budowa opony motocyklowej

Budowa opony motocyklowej przedstawia się następująco: najbardziej w oczy rzuca się bieżnik. Odpowiada on za właściwości trakcyjne motocykla. Jego głównym zadanie jest odprowadzanie spod kół wody, piasku i zanieczyszczeń. Największą popularność zdobyły jednak opony gładkie z cienkimi rowkami, które odprowadzają wodę.

Najcieńszym elementem opony są ścianki boczne. Cechują się wysoką odpornością na odkształcenia. Kluczowa jest także budowa bocznej opony, ze względu na to, że motocykl często porusza się w przechyleniu. Ta część ścianki wykończona jest stopkami, które odpowiadają bezpieczne osadzenie opony na feldzie. W oponach bezdentkowych pełnią również funkcję uszczelniającą.

Indeks prędkości opon motocyklowych

Na oponach motocyklowych widnieje także indeks prędkości. Jest on oznaczony skrótem np. 58W. Wartość ta musi być oceniana łącznie już na etapie wyboru nowej opony. W przypadku liczby 58 chodzi o to, że opona może być obciążona maksymalną masą 236 kg. Z kolei „W” określa dopuszczalną prędkość, z jaką opona może się poruszać przy maksymalnym obciążeniu i prawidłowym ciśnieniu. W przypadku przykładu jest to 270 km/h.

Przy zakupie ogumienia warto dobierać je do osiągów motocykla. W przeciwnym wypadku można ryzykować wypadkiem na drodze.

Używane opony motocyklowe – czy warto?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto inwestować, musisz wiedzieć, że lepiej nie kupować używanych opon do motocyklu. Lepiej nie kupować używanych opon ze względu na to, że każdy kierowca ma swój własny styl i dynamikę każdy, co oznacza, że ogumienie poddawane jest innemu obciążeniu w zależności od rodzaju jazdy. To wpływa także na stan bieżnika i ogólną kondycję opony. Poza tym trzeba mieć świadomość, że po zakupie opon używanych, trzeba je wymienić o wiele szybciej, przez co wcale nie oszczędza się pieniędzy.

Zakup używanych opon nie gwarantuje także bezpieczeństwa. Lepiej zainwestować w nowe ogumienie, które będzie gwarantowało maksymalną przyczepność oraz stabilne prowadzenie. Dzięki temu nowe opony posłużą dłuższy czas niż te używane.

Warto także postawić na opony sprawdzonej firmy, te najtańsze bardzo często wykonywane są z gorszych materiałów, chociaż nie można powiedzieć, że jest to reguła. Przed zakupem warto sprawdzić opinie innych kierowców, którzy mieli okazje przetestować dany model w różnych warunkach. Ceny opon motocyklowych są zróżnicowane, jednak te z lepszej półki zaczynają się już od 250 zł. Najczęściej uzależnione jest to od rozmiaru opon oraz ich przeznaczenia.

Prostowanie felg skutera oraz motocyklowych

Prostowanie felg skuterów czy motocykli to jeden z najczęstszych zabiegów renowacyjnych. Do wykonania tej czynności niezbędna jest profesjonalna maszyna do prostowania felg, dlatego najlepiej postawić na pomoc specjalisty. Ta maszyna to rodzaj obrotowego bębna, który wyposażony jest we wskaźnik pomagający określić stopień zgięcia obręczy.

Prostowanie felgi motocyklowej to proces, który polega na podgrzaniu wygiętego fragmentu felgi, umieszczeniu wewnątrz obręczy odpowiednio dopasowanej kształtki, a potem wywarciu nacisku, pod wpływem którego felga otrzyma pożądany kształt. Do prostowania krzywych krawędzi felgi często stosuje się metodę ręczną lub używa się prostowarki. Po wyprostowaniu obręczy zdarza się, że wymaga ona ponownego malowania.

Jak widać zakup oraz odpowiednie dobranie opon do motocyklu to nie jest sprawa prosta. Z pewnością nie można iść na łatwiznę lub próbować oszczędzać pieniądze na zakupie używanych opon. Dzięki nim motocykl się porusza się sprawnie i bezpiecznie po drodze, więc jest to element, który ma jedno z większych znaczeń, jeśli chodzi o ten pojazd.

mechanik wymieniający opony na letnie
Kiedy zmienić opony na letnie?

Zmiana pór roku z zimowych na letnie i z letnich na zimowe zawsze przynosi wielkie zmiany. Jedni sprzątają w domach, Czytaj więcej

Uaktualnienie mapy w nawigacji
Jak zaktualizować nawigację samochodową?

Mapy i nawigacja to nieodłączny element wielu podróży. Choć nie raz wydaje nam się, że doskonale znamy drogę, to korzystanie Czytaj więcej

felgi samochodowe
Budowa felgi samochodowej — wszystko, co musisz wiedzieć

Felga to element nośny podwozia pojazdu, na który zakłada się opony. To felga odpowiada za przeprowadzenie siły nośnej z piasty Czytaj więcej

opona u mechanika
Jak sprawdzić rok opony?

Dobre opony to podstawa naszego bezpieczeństwa. Oprócz znanego faktu, że bez opon nigdzie nie pojedziemy, jej ważność oraz stan też Czytaj więcej

samochód sportowy z felgami
Felgi przelotowe i nieprzelotowe – na czym polega różnica?

Felga to element, na który zakładana jest opona i który wchodzi w skład podwozia pojazdu. W dzisiejszych samochodach felgi pełnią Czytaj więcej

Czujnik temperatury silnika
Czujnik temperatury silnika

Odpowiednia, optymalna temperatura ma kluczowe znaczenie w pracy silnika i całego systemu napędowego samochodu. Znaczące odchylenia od normy mogą wpływać Czytaj więcej

Gdzie oddać stary akumulator?
Gdzie oddać stary akumulator?

Akumulatory są tak zaprojektowane, że mają swój termin przydatności, po którym zużywają się i nie jest możliwa ich dalsza eksploatacja. Czytaj więcej

Utylizacja oleju silnikowego, gdzie oddać zużyty olej?

Niektóre substancje są szczególnie niebezpieczne lub wręcz toksyczne dla naszego środowiska, zwierząt, roślin, a także dla ludzi. Tak, jak powinniśmy Czytaj więcej

panel z kontrolkami samochodowymi
Kontrolki w samochodzie – co oznaczają?

Kontrolki wyświetlane na desce rozdzielczej pełnią funkcję bezpieczeństwa i informują o działaniu konkretnych funkcji w samochodzie lub o ogólnym stanie Czytaj więcej

Żywotność opon
Żywotność opon – starzenie się opon a bezpieczeństwo

Opony są jednym z podstawowych elementów samochodu, które wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy. Choć na co dzień nie przykłada się Czytaj więcej

Ciśnienie w oponach motocyklowych
Ciśnienie w oponach motocyklowych

Ciśnienie w oponach każdego pojazdu to niezwykle ważny aspekt, który wpływa na bezpieczeństwo kierowców, gdyż odpowiada za odpowiedni tor jazdy. Czytaj więcej

weryfikacja ciśnienienia w oponach samochodowych
Ciśnienie w oponach. Jakie jest prawidłowe?

Ciśnienie w oponach powinno być regularnie sprawdzane, gdyż wpływa ono nie tylko na komfort jazdy, ale i na bezpieczeństwo podczas Czytaj więcej

logo omt

OMT

W branży motoryzacyjnej działamy od 2007 roku, a dzięki wieloletniemu stażowi zdobyliśmy ogromne doświadczenie, którym chcemy się dzielić na naszym blogu!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się więcej.