Pompowanie kół azotem – zalety, wady i sposoby

Pompowanie kół azotem to temat, który wywołuje ogromne poruszenie i różnice zdań w świecie fanów motoryzacji, a także zwykłych kierowców, którzy szukają optymalizacji kosztów. Odmienne reakcje i kontrowersje skłaniają do tego, aby zgłębić ten temat i zobaczyć, jakie są mocne i słabe strony pompowania kół azotem, a także poznać kilka prostych sposobów na to, w jaki sposób samodzielnie napompować koła.

Spis treści:

Jak poprawnie pompować opony?

Przed przystąpieniem do omawiania różnic pomiędzy pompowaniem opon samochodowych powietrzem i azotem, warto przyjrzeć się podstawom. Na początek zastanówmy się nad tym, czy wiemy, jak prawidłowo napompować opony?

Wielu kierowców lekceważy ciśnienie w oponach, sądząc, że raz ustawione zawsze będzie adekwatne do sytuacji i warunków na drodze. Niestety jest to przekonanie mylne. Nawet nowe opony z fabrycznymi zaworami i prawidłowo wyregulowanymi nakrętkami powoli tracą ciśnienie. Im starsza opona, tym proces ten staje się bardziej zauważalny. Wynika to ze zmiany objętości powietrza w różnych temperaturach.

Jak należy pompować opony? Najważniejszą rzeczą jest regularność. Ciśnienie w oponach powinno być sprawdzane co kilka tygodni i przed każdą dłuższą podróżą. Niedopompowanie lub przepompowanie opon zwiększa ryzyko przebicia lub rozerwania opony podczas jazdy. Istnieją trzy miejsca, w których można znaleźć informacje o prawidłowym ciśnieniu w oponach dla danego pojazdu

Pompowanie opon azotem – co daje?

Rozważania na temat korzyści płynących z pompowania kół azotem trwają nieprzerwanie od wielu lat. Mało kto jednak wie, że pompowanie azotem jest poddawane badaniom już od wielu lat. Testy laboratoryjne wykazują, że opona wypełniona azotem jest trwalsza. Po raz pierwszy zastosowano ją w oponach pojazdów użytkowych, zwłaszcza tych, które są używane w trudnych warunkach. Później wkroczył do sektora sportowego, aż w końcu stał się niemal powszechny.

Azot mniej się kurczy i dlatego nie powoduje deformacji opon i felg. Utrzymuje ciśnienie w oponach trzykrotnie dłużej niż zwykłe powietrze. Nie powoduje korozji felg i spowalnia proces ich utleniania. Ponadto, azot nie zmienia swojej objętości niezależnie od temperatury. Dzięki temu ciśnienie w oponach może pozostać na stałym poziomie. A jak wiadomo, nieprawidłowe ciśnienie w oponach może zwiększyć zużycie paliwa i przyspieszyć zużycie bieżnika, co z kolei zwiększa koszty eksploatacji pojazdu.

Kolejną korzyścią wynikającą z faktu, że azot nie reaguje na zmiany temperatury, jest zminimalizowanie ryzyka rozerwania opony podczas jazdy. Innymi słowy, azot daje nam większe poczucie bezpieczeństwa na drodze.

Eksperci podkreślają również, że samochód z oponami wypełnionymi azotem lepiej się prowadzi (zwłaszcza na zakrętach), ma krótszą drogę hamowania i lepiej rusza z miejsca.

Pompowanie opon helem

Hel jest lżejszy od powietrza, dlatego też napompowanie opon helem zapewni nam większą odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia. Jest to rozwiązanie dosyć drogie i rzadko spotykane wśród kierowców, którzy nie są zawodowcami bądź nie użytkują swoich aut w celach sportowych. W porównaniu z helem azot jest dużo bardziej opłacalny dla wszystkich tych, którzy po prostu szukają optymalizacji kosztów i czasu poświęcanego na pompowanie kół. Azot podobnie jak hel równie zwiększa ergonomię naszego pojazdu, a przy tym wychodzi znacznie taniej niż pompowanie kół helem. Jednak nie oznacza to oczywiście, ze pompowanie opon helem nie jest polecane dla wszystkich użytkowników aut. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze opony były w pełni niezawodne, pozwalały na osiągnięcie satysfakcjonującej nas prędkości, bez ryzyka uszkodzenia czynniki zewnętrznymi, na które nie mamy wpływu – to jest to pompowanie kół z wykorzystaniem helu będzie dla nas właściwym tropem. Pamiętajmy jednak, że nie jest to zjawisko powszechne i możemy mieć problem z wykonaniem tego typu usługi w każdym miejscu.

Pompowanie kół azotem – jaka cena?

Główną zaletą pompowania opon azotem jest trzykrotnie dłuższe utrzymywanie optymalnego ciśnienia w oponach. Dzięki szerszemu zakresowi ciśnienia, sztywność opony zmienia się w znacznie mniejszym stopniu w wysokich temperaturach. W efekcie samochód lepiej prowadzi się na zakrętach, sprawniej przyspiesza i hamuje, a sam bieżnik zużywa się znacznie wolniej. Azot w oponach może być przydatny podczas długich podróży, ponieważ zapobiega utracie ciśnienia i zmniejsza ryzyko wybuchu opony w wyniku intensywnego użytkowania. Podczas długich okresów użytkowania azot ma również pozytywny wpływ na zużycie paliwa, które spada nawet o 3%.  Pompowanie kół azotem uważane jest za bardziej ekonomiczne od tego, które wykonywane jest za pomocą zwykłego powietrza. Z tego tytułu rozwiązanie to jest częściej wybierane przez zawodowych kierowców i sportowców, którzy jeżdżą dużo, a przy tym zależy im na pewności odnośnie wytrzymałości opon.

O pompowaniu opon azotem w kontekście jego ceny powinniśmy myśleć nieco szerzej. Poza niższą niż standardowa ceną samego wpompowania go w opony, zyskujemy też dłuższy czas eksploatacji naszych opon, dzięki czemu oszczędzamy na potencjalnych wymianach. Ochronę zyskują też nasze felgi, czyli element, który często podlega wymianie czy naprawie. Jest to więc nie tylko rozwiązanie, które samo w sobie charakteryzuje się niższą ceną, a ale także inwestycja w przyszłe użytkowanie auta.

Azot w oponach czy można dopompować powietrzem?

Teoretycznie nie ma żadnych przeciwskazań do tego, aby dopompować powietrzem pompony, które wcześniej napełnione były azotem. Z chemicznego punktu widzenia nie powinna zajść żadna reakcja, która spowodowałaby wybuch opon czy też inne komplikacje. Musimy jednak pamiętać o tym, aby przed przystąpieniem do pompowania sprawdzić ciśnienie w oponie. Dopompowanie koła powietrzem zmniejszy również stężenie azotu w naszych oponach. Musimy o tym pamiętać przede wszystkim wtedy, jeśli zależy nam na tym, aby nasze opony były bardziej wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia zewnętrzne. Dlatego w przypadku osób, które wykorzystują swoje auta do celów sportowych i zawodowych kierowców na dopompowanie opon, w których znajduje się azot – powietrzem, musimy wybrać dobry moment i okoliczności. Jeśli oszacujemy, że nie poniesiemy z tego tytułu żadnych strat, to jak najbardziej możemy wykonać tę czynność.

Pompowanie azotem czy powietrzem – która opcja lepsza?

Jest wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy tego typu rozważaniach. Ale podstawowe pytanie brzmi: jaka jest różnica między tymi dwiema metodami? Powietrze składa się przecież w większości z azotu.

To prawda, ale problem tkwi w stężeniach gazów. W powietrzu, które jest pompowane do kół, azot stanowi nieco ponad 78% wszystkich składników. Napompowanie azotem oznacza użycie mieszaniny oczyszczonej z pozostałych cząsteczek. Dlaczego azot? W przeciwieństwie do innych gazów, oferuje bardziej stabilny poziom ciśnienia i dlatego lepiej dostosowuje się do temperatur (rozszerza się i kurczy w miarę ogrzewania/chłodzenia).

Wszystko zależy od tego, jakimi kierowcami jesteśmy. Prawdziwe korzyści z pompowania z segregowanym azotem odczują najbardziej ci, którzy dużo i często podróżują. W szczególności może mieć pozytywny wpływ na finanse tych, którzy pracują za kierownicą: taksówkarze lub kierowcy zawodowi. Pamiętajmy jednak, że korzyści będą odczuwalne dopiero po dłuższym czasie i po przejechaniu większej liczby kilometrów. Dzięki tej metodzie można zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 3%, co jest prawdziwą zaletą przy intensywnym użytkowaniu pojazdu.

A co ze standardowymi kierowcami? Dla nich to rozwiązanie również jest korzystne, nawet jeśli zmiana nie jest tak zauważalna. Przede wszystkim poprawia się komfort jazdy. Opony napompowane azotem lepiej reagują na wahania temperatury, wolniej się zużywają, a obręcze mniej korodują. Koszt nie jest zbyt wysoki, gdyż napełnienie wszystkich opon azotem powiększy nasz budżet o 20-30 zł. Wolniejsza utrata ciśnienia nie zwalnia nas jednak z obowiązku regularnej jego kontroli.

Czysty azot jest dobrą i ekonomiczną alternatywą dla sprężonego powietrza. Poprawia komfort jazdy, zużycie opon i sytuację finansową. Jednak jego główną wadą jest to, że jest trudny do kontrolowania i uzupełniania. Rozwiązanie to nie jest drogie i może okazać się przydatne w dłuższej perspektywie.

Należy jednak pamiętać, że zdecydowana większość samochodów jeździ na zwykłych oponach. Pompowanie kół azotem jest rozwiązaniem wybieranym przez kierowców zawodowych i sportowych, i to właśnie oni czerpią z tego największe korzyści. Dla niektórych użytkowników, zwłaszcza w ruchu miejskim, różnice mogą być niezauważalne.

Zanim więc zdecydujemy się na wybór oczyszczonego azotu, przeanalizujmy nasze potrzeby i zastanówmy się, czy w naszych oczach korzyści płynące z pompowania azotu przewyższają niedogodności związane z procesem wymiany.

Opony całoroczne czy warto?
Opony całoroczne czy warto? Zalety i wady

Choć zima potrafi zaskoczyć, skrajnie ujemne temperatury w ostatnich latach omijają polskie tereny – przynajmniej w większości. Jak radzą sobie Czytaj więcej

Nieszczelny układ wydechowy
Nieszczelny układ wydechowy – objawy

Wiesz, co jest równie niebezpieczne, jak nieszczelny układ wydechowy? Brak świadomości o jego istocie. To właśnie ta niepozorna część pojazdu, Czytaj więcej

zabezpieczenie auta na lawecie
Jak zabezpieczyć samochód na lawecie?

Ochrona samochodu na lawecie stanowi kluczowy element dbałości o jego bezpieczeństwo w trakcie transportu. Zabezpiecza to pojazd przed różnymi zagrożeniami, Czytaj więcej

Uszkodzony kolektor ssący — objawy awarii

Uszkodzony kolektor ssący to kwestia, która może rzutować znacząco na sprawność i wydajność silnika. Gdy układ dolotowy staje się podatny Czytaj więcej

Jak serwisować klimatyzację samochodową?

Zbliża się gorący sezon, a efektywna klimatyzacja w samochodzie staje się kluczowym elementem komfortu podróżowania. Warto jednak pamiętać, że regularne Czytaj więcej

zbliżenie na przednią część samochodu i koło
Czym grozi źle ustawiona geometria kół?

Źle ustawiona geometria kół samochodu to problem, który często pozostaje niedoceniany przez wielu kierowców. Z pozoru może wydawać się to Czytaj więcej

Felgi na zimę – stalowe czy aluminiowe
Felgi na zimę – stalowe czy aluminiowe?

Zima to trudny czas dla wszystkich kierowców, nie tylko ze względu na panujące niekorzystne warunki atmosferyczne. Mieszanina śniegu, błota, piasku, Czytaj więcej

mężczyzna wykonujący przegląd pierwszego samochodu
Kiedy wykonać pierwszy przegląd nowego samochodu?

Kupno nowego samochodu to ekscytujący moment, ale równie ważne jest zadbanie o jego stan techniczny od samego początku. W związku Czytaj więcej

alufelgi
Jak dobrać alufelgi do samochodu?

Szukając idealnego kompromisu między stylem a funkcjonalnością dla twojego samochodu, musisz wiedzieć, jak dobrać alufelgi. To kluczowe zadanie, ponieważ odpowiednia Czytaj więcej

Awaria elektryki w samochodzie
Awaria elektryki w samochodzie — co zrobić?

Wraz ze wzrostem technologii układy elektryczne w samochodach są coraz bardziej skomplikowane. Pamiętacie stare Łady, które ograniczone były do minimum Czytaj więcej

Dynamiczna czy statyczna wymiana oleju
Dynamiczna czy statyczna wymiana oleju?

Wymiana oleju w skrzyni biegów jest niezwykle istotnym elementem konserwacji pojazdu. W przypadku automatycznej skrzyni biegów istnieją dwie główne metody Czytaj więcej

Jak często odgrzybiać klimatyzację w aucie?
Jak często odgrzybiać klimatyzację w aucie?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, tak samo, jak należy raz na jakiś czasy umyć samochód, tak Czytaj więcej

logo auto-serwisu omt

OMT

W branży motoryzacyjnej działamy od 2007 roku, a dzięki wieloletniemu stażowi zdobyliśmy ogromne doświadczenie, którym chcemy się dzielić na naszym blogu!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się więcej.