Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni automatycznej Tarnów

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Skrzynia biegów jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych samochodu, zaraz obok silnika. Do jej prawidłowej pracy niezbędny jest olej, który umożliwia płynną zmianę biegów i zapobiega przegrzewaniu się skrzyni. Pamiętajmy, że stan oleju w skrzyni biegów trzeba cyklicznie sprawdzać, aby mieć pewność, że nasz samochód posiada wszystkie niezbędne płyny eksploatacyjne na odpowiednim poziomie.

Właściciele samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów doceniają komfort związany z ich użytkowaniem. Doskonale wiemy jednak, że automatyczne skrzynie biegów muszą zmierzyć się z bardzo trudnymi warunkami eksploatacyjnymi – wysokimi temperaturami oraz ogromnymi przeciążeniami.

Jak często wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

Każdy właściciel pojazdu z automatyczną skrzynią biegów musi wiedzieć, że są one zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia i awarie niż tradycyjne skrzynie biegów. Dlatego właśnie tak istotne jest częste sprawdzanie poziomu oleju i kontrolowanie, czy wszystko działa tak jak powinno. Skrzynie biegów automatyczne są skonstruowane zdecydowanie bardziej skomplikowanie, a więc co za tym idzie, więcej rzeczy może się zmienić.

Zwłaszcza istotna jest regularna wymiana oleju. Ma ona kluczowe znaczenie dla żywotności przekładni. Producenci zazwyczaj zalecają wymianę oleju co 100 tysięcy km, a potem nieco częściej. W aucie, które jest regularnie używane zakłada się wymianę płynów hydraulicznych co około 40 tysięcy km.

Wyłącznie kompleksowa i profesjonalnie przeprowadzona wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest gwarancją jej bezawaryjnej pracy. Dynamiczna wymiana oleju to najnowsza metoda, którą Serwis OMT posiada w swojej ofercie.

Dlaczego olej się starzeje?

Olej w skrzyni biegów odpowiada za wiele funkcji. Jego głównym zadaniem jest smarowanie i chłodzenie podzespołów, ale pośredniczy również w przekazywaniu siły napędowej i wspiera układ sterowania pracy przekładni. W automatycznych skrzyniach biegów znajdują się wielotarczowe sprzęgła cierne, które pracują wewnątrz oleju. Opiłki, które powstają podczas pracy osadzają się w oleju, a następnie na filtrach. Aby temu zapobiec, musimy więc je regularnie wymieniać.

Dynamiczna wymiana oleju Tarnów

Dynamiczna wymiana oleju, w przeciwieństwie do tradycyjnej metody, pozwala na wymianę oleju w całym układzie, podczas gdy zastosowanie metody grawitacyjnej umożliwia wymienienie zaledwie ok. 50% płynów. Reszta starego oleju nie ulega wymianie. Można zatem powiedzieć, że podczas tradycyjnej wymiany oleju, jest on mieszany ze zużytym olejem, a nie prawidłowo wymieniany. Skutki takiego działania mogą być bardzo niekorzystne dla posiadacza samochodu z automatyczną skrzynią biegów.

Dlaczego lepiej zastosować dynamiczną wymianę oleju?

Podczas tradycyjnej metody opróżniania oleju, nawet jego połowa może pozostać w skrzyni biegów osadzając się na częściach i zalegając we wnętrzu skrzyni biegów. Z tego powodu, nawet po dodaniu nowego oleju, opiłki i zanieczyszczenia ze starego wciąż pozostaną w środku, zmniejszy się tylko ich ilość. Z tego powodu dynamiczna wymiana oleju jest dużo lepsza dla kondycji skrzyni biegów, gdyż polega na odessaniu przewodami starego i wpompowanie na jego miejsce nowego.

Jak wygląda wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów krok po kroku?

Poniżej przedstawiamy krótki schemat tego, jak wygląda wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów metodą dynamiczną:

 1. Na samym początku następuje podłączenie przewodów do układu smarowania skrzyni biegów. Wykorzystuje się w tym przypadku złącza przewodów prowadzących olej do chłodnicy.
 2. Do skrzyni biegów aplikuje się środek czyszczący, którego zadaniem jest rozpuszczenie zalegających osadów. Pozostawia się go na około 10 minut, aby mógł swobodnie zadziałać.
 3. Następnie stary olej wraz z zanieczyszczeniami zostaje wypompowany i następuje wymiana filtru oleju.
 4. Nowy olej zostaje wpompowany do skrzyni biegów aż do momentu, kiedy wszystkie zanieczyszczenia zostaną wypłukane, a sam olej będzie miał przejrzysta barwę. Największą wadą tej metody jest fakt, że zużywa się dwukrotnie więcej oleju niż przy zastosowaniu tradycyjnej metody.

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej – Tarnów

Usługę dynamicznej wymiany oleju realizujemy wyłącznie przy użyciu nowoczesnego sprzętu renomowanych producentów. Potwierdzeniem najwyższej jakości świadczonych usług jest fakt, że OMT Serwis jest autoryzowanym punktem Motul oraz partnerem Motul EVO.

OMT Mateusz Tokarz
Tarnów, ul. Krakowska 245 b
tel. 14 63 00 777 / 14 63 00 778 / 14 62 01 091
e-mail: biuro@omt-serwis.pl

FAQ - Dynamiczna wymiana oleju

 • Ile kosztuje wymiana oleju w skrzyni automatycznej w Tarnowie?

  Skrzynia biegów jest jednym z najważniejszych elementów samochodu, dlatego tak ważna jest regularna wymiana oleju. Koszt wymiany oleju zależny jest od typu skrzyni biegów, potrzebnej ilości oleju oraz ceny filtra. Cena kształtuje od 300 zł do 600 zł za samą wymianę. Należy doliczyć również cenę oleju za litr. Aby ustalić dokładną cenę, najlepiej skonsultować się z doradcą, podając model auta i inne informacje.

 • Ile trwa wymiana oleju w skrzyni automatycznej w Tarnowie?

  Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni automatycznej w Tarnowie wykonywana jest przez profesjonalistów, którzy korzystają z najwyższej jakości, nowoczesnych sprzętów. Pozwala to na niezwykle dynamiczną wymianę oleju, która trwa zaledwie kilkanaście minut. Warto pamiętać o wcześniejszym umówieniu, by odebrać auto jeszcze tego samego dnia!

 • Co daje wymiana oleju w skrzyni automatycznej?

  Regularna wymiana oleju w skrzyni automatycznej jest niezwykle ważna, by utrzymać prawidłowe działanie skrzyni przez następne lata. Wpływa nie tylko na znaczny komfort zmiany biegów i bezpieczeństwo podczas jazdy, lecz również zapobiega uszkodzeniom i innym zakłóceniu w działaniu skrzyni automatycznej.

logo auto-serwisu omt

OMT

W branży motoryzacyjnej działamy od 2007 roku, a dzięki wieloletniemu stażowi zdobyliśmy ogromne doświadczenie, którym chcemy się dzielić na naszym blogu!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się więcej.