Awaria elektryki w samochodzie — co zrobić?
Wraz ze wzrostem technologii układy elektryczne w samochodach są coraz bardziej skomplikowane. Pamiętacie stare Łady, które ograniczone były do minimum możliwości technicznych? Otóż w XXI wieku, gdzie wymagania ludzi są coraz większe, producenci starają się sprostać tym oczekiwaniom i tworzą produkty, które wydają się najlepsze ze wszystkich. Czy na pewno tak jest? Być może, jednak awaria elektryki w samochodzie zdarza się ponadprzeciętnie często, a co za tym idzie, nowsze nie zawsze oznacza lepsze.
Skąd biorą się usterki elektryki w samochodzie?
Pierwszą i najczęściej powtarzającą się usterką jest awaria akumulatora. Jeśli z jakiegoś powodu auto się nie uruchamia to pierwsze, co warto sprawdzić to właśnie baterię zasilającą. Często w samochodach znaleźć można kontrolkę, która informuje o tym, czy to akumulator spowodował błąd. Akumulatory mogą się rozładować choćby po zostawieniu włączonych świateł na całą noc. Podlegają one również normalnej eksploatacji, dlatego co kilka lat akumulator należy wymienić.
Widoczna rdza może przyspieszyć jego proces starzenia. Należy to mieć na uwadze, zwłaszcza w przypadku kabli, które są do niego podpięte. Jeśli nawet radio ani żadne inne elementy elektryczne nie reagują, warto w tym celu sprawdzić również kable, które pokryte rdzą mogą nie działać tak, jak powinny. Używanie zardzewiałych kabli może również doprowadzić do innych, poważniejszych uszkodzeń, dlatego warto regularnie sprawdzać ich stan.
Awaria alternatora to kolejna możliwa awaria elektryki w samochodzie. Wykorzystując ruch obrotowy wału korbowego, wytwarza on prąd, który zasila całą elektrykę w samochodzie oraz akumulator. Jeśli zdarzy się awaria, to prąd nie jest przez niego wytwarzany, a akumulator w niedługim czasie może się rozładować. Do uszkodzenia mogło dojść również w okolicach regulatora napięcia. Współpracuje on z alternatorem i reguluje ilość prądu, jaka jest przesyłania do akumulatora.
Jego uszkodzenie może być widoczne poprzez dużo mniej światła, jakie dają reflektory oraz nierówną pracę silnika. W tej okolicy może dojść również do uszkodzenia paska klinowego, który napędza alternator oraz wspomaganie kierownicy, a także sprężarkę klimatyzacji. Zerwany lub zsunięty pasek oznacza zaprzestanie działania alternatora.
Co zrobić, gdy wystąpi problem z elektryką w samochodzie?
Jeśli okaże się, że działania zaprzestała tylko jedna część z układu, to awaria elektryki w samochodzie może być spowodowana przepalonym bezpiecznikiem. Do takich awarii zaliczają się niedziałające radio, szyby czy elektrycznie sterowane lusterka. Nie warto jednak polegać na wiedzy z Internetu, tylko najlepiej udać się do specjalistycznego salonu, który w mgnieniu oka wykryje usterkę i jeszcze szybciej ją usunie. Niezależnie, jaka awaria elektryki w samochodzie Ci się przytrafiła – możesz odwiedzić nasz warsztat samochodowy OMT i mieć pewność, że w najbliższym czasie nie spotka Cię to ponownie.
Naprawa elektryki w samochodzie — ile kosztuje?
Koszt naprawy elektryki uzależniony jest przede wszystkim od zaawansowania usterki. Wymiana bezpiecznika może okazać się kosztem z rzędu kilkudziesięciu złotych, jednak uszkodzenia kabli akumulatora lub alternatora może wiązać się z większymi kosztami. W naszym serwisie wycenimy Twoją naprawę jeszcze przed przystąpieniem do usunięcia usterki. Takie rozwiązanie powoduje, że nasi klienci mogą podjąć samodzielnie decyzję o kontynuacji naprawy.
Zapoznaj się z naszą ofertą naprawy elektryki w samochodzie w Tarnowie!
W branży motoryzacyjnej działamy od 2007 roku, a dzięki wieloletniemu stażowi zdobyliśmy ogromne doświadczenie, którym chcemy się dzielić na naszym blogu!