Kontrolki w samochodzie – co oznaczają?
Kontrolki wyświetlane na desce rozdzielczej pełnią funkcję bezpieczeństwa i informują o działaniu konkretnych funkcji w samochodzie lub o ogólnym stanie technicznym elementów. Zapalające się kontrolki sygnalizują kierowcy funkcjonowanie poszczególnych mechanizmów pojazdu. Zależnie od ich rodzaju mogą one spełniać funkcje informacyjne lub ostrzegające. To dzięki nim wiemy, kiedy pasażer nie zamknął drzwi, czy mamy włączone światła lub brakuje nam paliwa. Można powiedzieć, że czuwają one nad bezpieczeństwem, wskazując na podstawowe mechanizmy elementów samochodowych. I choć większość z nas poznawała kontrolki na nauce jazdy, tak ciągle ulepszane samochody i zmieniające się technologie tworzą coraz nowsze komunikaty. Z tego też względu warto korzystać z instrukcji dołączonej do obsługi samochodu, jednak w nagłej sytuacji konieczna jest wiedza na temat znaczenia danych kontrolek, a zwłaszcza tych podstawowych. Pozwala przede wszystkim szybko zareagować.
Spis treści:
Kontrolki w samochodzie – rodzaje
Można wyróżnić 3 rodzaje kontrolek, a mianowicie: informacyjne lub inaczej sygnalizacyjne, ostrzegawcze oraz alarmowe. Każde z nich cechują się innym kolorem podświetlenia, dlatego nim ruszymy w daleką podróż, dobrze sprawdzić, które z nich są dobrym znakiem, a jakie oznaczają problem z działaniem danej funkcji.
- Kontrolki informacyjne – podświetlone kolorem zielonym i niebieskim
- Kontrolki sygnalizacyjne – podświetlone kolorem żółtym i pomarańczowym
- Kontrolki alarmowe – podświetlone kolorem czerwonym
Poniżej prezentujemy wszystkie kontrolki, jakie wyświetlają się na desce rozdzielczej, a przejrzysty sposób ich wyjaśnienia pozwoli w szybkim czasie nauczyć się ich znaczenia.
Kontrolki informacyjne w samochodzie
Informacyjne kontrolki, czyli podświetlone na zielono lub niebiesko ikonki w głównej mierze dotyczą zewnętrznego oświetlenia. Ich włączenie oznacza aktywne działanie danych funkcji, a poniżej przedstawiamy każde z nich.
- Światła mijania/krótkie (zielona ikonka z pochylonymi paskami z boku) – czyli główne i uniwersalne oświetlenie, które może być używane na stałe bez względu na porę dnia ani panujące warunki atmosferyczne. Od 1 października kierowcy zobowiązani są do korzystania ze świateł mijania przez całą dobę, nawet w warunkach dobrej widoczności.
- Przednie światła przeciwmgłowe (zielona ikonka reflektora z trzema poziomymi liniami i przedzieloną pioną linią falistą) – włączane wtedy, gdy warunki atmosferyczne nie zapewniają dostatecznej widoczności drogi.
- Kierunkowskaz (ikonka migających, pionowych strzałek) – w zależności od kierunku skręcania, będzie podświetlony inny kierunkowskaz. Do zapalenia ich obu, potrzebne by było włączenie świateł awaryjnych, jednak wyłącznie w sytuacji koniecznej.
- Światła pozycyjne (zielona ikonka przedstawiające dwie lampki zwrócone ku sobie i mające po bokach 3 kreski) – światła, których włączenie jest wymagana po zmroku i w warunkach ograniczonej widoczności podczas jazdy, a także w trakcie postoju.
- Światła drogowe/długie (niebieska ikonka pokazująca reflektor z 5 pionowymi kreskami z boku) – światła drogowe są symetryczne i równomiernie oświetlają jezdnię. Używane na nieoświetlonych drogach pod warunkiem, iż nie oślepiamy kierowcy nadjeżdżającego z naprzeciwka lub pieszych.
- Tylne światła przeciwmgielne – (rodzaj tych świateł jest wyjątkiem, ponieważ ich działanie podświetlane jest na kolor pomarańczowy. Ikona jest odwróconym reflektorem z 3 poziomymi liniami i przedzielona pionową linią falistą). Poza koniecznym oświetleniem drogi przed pojazdem konieczne jest poinformowanie nadjeżdżających za nami kierowców. Kiedy widoczność jest zmniejszona, należy włączyć tyle światła przeciwmgielne i ostrzec o swojej obecności na drodze.
Kontrolki ostrzegawcze w samochodzie
Informacyjno-ostrzegawcze kontrolki oznaczane są kolorem żółtym lub pomarańczowym. Ich zadaniem jest poinformowanie o niewłaściwym działaniu danej funkcji. I choć wiele osób panikuje, widząc pomarańczową kontrolkę – nie ma takiej potrzeby. Dzięki nim kierowca poinformowany jest o zbliżającej się awarii samochodu, konieczności skontrolowania danego mechanizmu. Do najczęstszych sytuacji, w których trakcie zapala się pomarańczowa ikonka, należy:
- niski poziom ciśnienia w oponach, który należy uzupełnić na najbliższej stacji paliwowej,
- awaria świateł zewnętrznych, która wymaga wizyty w serwisie,
- oblodzona nawierzchnia drogi, podczas której należy zachować szczególną ostrożność,
- rezerwa paliwa, a więc konieczność uzupełnienia na najbliższej stacji,
- awaria świec żarowych silnika wymaga udania się do serwisu,
- uszkodzona skrzynia biegów to także poważny problem, który powinien być rozwiązany w serwisie,
- źle zamknięty wlew paliwa, który wymaga zatrzymania pojazdu i domknięcia klapki.
Kontrolki w samochodzie – czy czerwień oznacza problem?
Kontrolki podświetlane na kolor czerwony, czyli inaczej – alarmowe. Oznaczają one, iż właściciel pojazdu ma poważny problem z uszkodzeniem działania danej funkcji. Można wyróżnić takie kontrolki jak:
- Akumulator (czerwona ikonka skrzyni z widocznym plusem i minusem) – oznacza jego rozładowanie, w wypadku czego auto nie jest w stanie odpalić. Niezbędne jest wtedy naładowanie akumulatora lub sprawdzenie jego daty przydatności, gdyż po danym czasie, urządzenia wysiadają.
- Wysoka temperatura płynu chłodniczego (czerwona ikonka przedstawiające fale z widocznym, pionowym termometrem). Jest to dość poważny problem, który lekceważony może sprawić, iż silnik się przegrzeje.
- Wspomaganie kierownicy (czerwona ikonka kierownicy z symbolem wykrzyknika) – oznacza, iż nie działa układ wspomagania kierownicy.
- Czerwony symbol oleju silnikowego, czyli jego zbyt niski poziom.
Kontrolki w samochodzie – co oznaczają? – podsumowanie
Kontrolki w pojeździe podświetlone na różne kolory mają inne funkcje. Tak jak wspomnieliśmy, kontrolki informacyjne świecą się na zielono lub niebiesko i oznajmiają, że mechanizmy działania pojazdu są sprawne. Natomiast, żółte i pomarańczowe symbole są ikonkami informacyjno-ostrzegawczymi. Ich zadaniem jest ostrzec przed zbliżającą się awarią samochodu lub o niewłaściwym działaniu podzespołów, np. kończący się płyn eksploatacyjny, kończące się paliwo, oblodzona nawierzchnia drogi.
Najpoważniejszymi kontrolkami w samochodzie są te podkreślone czerwonym kolorem, który oznacza bezwzględny zakaz zatrzymania się, ponieważ usterka jest dość poważna. Zazwyczaj tyczy to awarii, która już nastąpiła a dany mechanizm pojazdu, po prostu nie działa.
W branży motoryzacyjnej działamy od 2007 roku, a dzięki wieloletniemu stażowi zdobyliśmy ogromne doświadczenie, którym chcemy się dzielić na naszym blogu!